Prędkość graniczna: Różnice pomiędzy wersjami
(Utworzono nową stronę "'''Prędkość graniczna''' - prędkość jaką skoczek osiągnie po wysoczeniu z samolotu gdy pozostaje w jednej sylwetce(na przykład płaskiej). Jeżeli skoczek spada brzuchem do dołu to prędkość ta wynosi ok 56m/s(bardzo często używane 50m/s dla uproszczenia obliczeń). Prędkość taka zostanie osiągnięta po 10 sekundach, skoczek w tym czasie przebędzie odcinek 340 metrów na sekundę. Do czasu osiągnięcia prędkości granicznej skoczek pokona odc…") |
(Brak różnic)
|
Wersja z 18:23, 10 sie 2023
Prędkość graniczna - prędkość jaką skoczek osiągnie po wysoczeniu z samolotu gdy pozostaje w jednej sylwetce(na przykład płaskiej).
Jeżeli skoczek spada brzuchem do dołu to prędkość ta wynosi ok 56m/s(bardzo często używane 50m/s dla uproszczenia obliczeń). Prędkość taka zostanie osiągnięta po 10 sekundach, skoczek w tym czasie przebędzie odcinek 340 metrów na sekundę.
Do czasu osiągnięcia prędkości granicznej skoczek pokona odcinek 340 metrów w 10 sekund, po osiągnięciu prędkości granicznej skoczek pokona 500 metrów przez każde kolejne 10 sekund aż do otwarcia.
Realna prędkość
Wartości podane powyżej są wartościami orientacyjnymi, używanymi zwykle na kursach dla młodych skoczków oraz w egzaminach KWT. Realna prędkość graniczna jest zależna od wielu czynników, takich jaki: sylwetka skoczka, waga skoczka, wymiary ciała, ubiór skoczka, ciśnienie powietrza danego dnia.
Dodatkową wartością modyfikującą prędkość graniczną jest wysokość na jakiej skoczek się znajduje - im bliżej ziemi jest tym ciśnienie powietrza jest większe, przez co prędkość graniczna przy zachowaniu pozostałych parametrów mniejsza.