Formation Skydiving

Wersja z dnia 13:08, 25 mar 2024 autorstwa Admin (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "'''Formation Skydiving'''(skr. FS, inaczej Relative Work) - Rodzaj aktywności w skokach spadochronowych polegający na wspólnym wyskakiwaniu z samolotu a następnie budowaniu formacji w powietrzu. Ten artykuł odnosi się do formacji "płaskich" w których skoczkowie latają na brzuchu. Jeżeli interesuje Cię zagadnienie formacji wertykalnych, zobacz artykuł Vertical Formation Skydiving. == Rodzaje formacji == Można wyróżnić dwa główne rodzaje fo…")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Formation Skydiving(skr. FS, inaczej Relative Work) - Rodzaj aktywności w skokach spadochronowych polegający na wspólnym wyskakiwaniu z samolotu a następnie budowaniu formacji w powietrzu.

Ten artykuł odnosi się do formacji "płaskich" w których skoczkowie latają na brzuchu. Jeżeli interesuje Cię zagadnienie formacji wertykalnych, zobacz artykuł Vertical Formation Skydiving.

Rodzaje formacji

Można wyróżnić dwa główne rodzaje formacji - Big Way w których celem jest zbudowanie formacji składającej się z jak największej ilości skoczków oraz formacje sekwencyjne, gdzie określona ilość skoczków buduje formacje a następnie się rozdziela i buduje formacje ponownie w innym układzie.

Big Way

Celem Big Waya jest zbudowanie jak największej formacji. Z reguły z samolotu w kontakcie wyskakuje tylko kilku skoczków, a reszta dolatuje do formacji i dołącza do niej w trakcie.

Osoby wyskakujące przed bazą nazywają się Flotterem i ich celem jest oddzielenie sie od samolotu przed formacją, poczekanie a następnie dołączenie do formacji.

Skoczkowie wyskakujący po bazie nazywają się Diverami i ich zadaniem jest zbicie wysokości i dołączenie do formacji od góry.

Formacje sekwencyjne

Formacje sekwencyjne mają na celu wykonanie kilku punktów. Można wyróżnić duże formacje sekwencyjne, gdzie występuje funkcja Flottera oraz Divera i celem jest dojście do formacji a następnie zmiana układu lub małe formacje sekwencyjne w których z reguły skoczkowie wyskakują w kontakcie i zaczynają zmieniać konfiguracje od razu po wyjściu z samolotu, niejednokrotnie ją zapętlając.

Wsród małych formacji sekwencyjnych najczęściej występująca klasyfikacja to:

  • 4 Way
  • 8 way
  • 16 way

Speed Star

Innym rodzajem formacji jest Speed Star, gdzie wszyscy skoczkowie wyskakują bez kontaktu a następnie mają na celu jak najszybsze zbudowanie kółka(z reguły składającego się z 10 osób). Najważniejszym kryterium w tym skoku jest czas od oddzielenia się pierwszego skoczka od pokładu samolotu do pełnego zamknięcia koła.